bip.gov.pl
A A A K

SmodBIP

Kodeks Etyki Pracowników PINB

Zarządzenie nr 4
w sprawie Kodeksu Etyki Pracowników


ZAŁĄCZNIK
do Zarządzenia nr 4/2008
Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego
dla Miasta Poznania
z dnia 3 lipca 2008 r.
w sprawie utworzenia Kodeksu Etyki Pracowników
Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania

Praca w organach nadzoru budowlanego charakteryzuje się ogólnymi wymaganiami
pracy w administracji publicznej, jak i swoistymi cechami i wymogami. Dlatego pracownicy Inspektoratu, za zgodą Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania, przyjmują uszczegółowione zasady etyczne, którymi będą się kierować w pracy i poza nią.

§ 1

Pracownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania, przestrzega:
- ogólnie przyjętych zasad etycznych i Kodeksu Etyki Służby Cywilnej,
- obowiązujących przepisów prawa,
- oraz szczegółowych zasad przewidzianych poniżej.

§ 2

Realizując zasadę praworządności pracownik Inspektoratu, w szczególności dogłębnie analizuje okoliczności sprawy i wszystkie mające zastosowanie do niej przepisy prawa, tak by uniknąć działań bezprawnych lub nadmiernie uciążliwych dla interesantów.

§ 3

Pracownik Inspektoratu nie tylko ma na względzie zasadę pogłębiania zaufania obywateli do państwa, ale dokłada wszelkich starań w celu odbudowy etosu urzędnika, jako osoby godnej szacunku i zaufania.

§ 4

Pracownik Inspektoratu działa pryncypialnie, nie chroniąc członków swojego środowiska zawodowego, w szczególności przed odpowiedzialnością zawodową, cywilną i karną, nikogo nie faworyzując.

§ 5

Pracownik Inspektoratu pamięta, że rezultaty jego pracy wyjątkowo silnie wpływają na sytuację życiową i materialną ludzi, sytuację ekonomiczną przedsiębiorców oraz na komfort życia społeczności Miasta Poznania.

§ 6

Pracownik Inspektoratu ma świadomość, że podejmując pracę w nadzorze budowlanym podjął obowiązek działania z najwyższym zaangażowaniem i starannością nawet jeśli żywi odczucie, że nie jest dostatecznie wynagradzany.

§ 7

Pracownik Inspektoratu zdecydowanie chroni porządek prawny w budownictwie także wtedy,
kiedy wiąże się to z wyrządzeniem komuś przewidzianej prawem, uzasadnionej dolegliwości.

§ 8

Pracownik Inspektoratu w swoich działaniach nie ulega emocjom, nawet jeśli interesant odnosi się do niego niewłaściwie, w szczególności nie stosuje do takiego interesanta nieuzasadnionych środków w celu szykany.

§ 9

Pracownik Inspektoratu jest w uzasadnionym zakresie asertywny, a więc w celu ochrony godności własnej, jak i powagi urzędu stosuje odpowiednie środki.

§ 10

Pracownik Inspektoratu lojalnie i odważnie zwraca się do przełożonych z zastrzeżeniami
co do trafności ich decyzji, przedstawiając merytoryczne argumenty.

§ 11

Pracownik Inspektoratu nie krępuje się, aby korzystać z wiedzy współpracowników i konfrontować z nimi swój punkt widzenia mając świadomość, jak ważne jest uniknięcie błędu.

§ 12

Pracownik Inspektoratu dokłada starań, by łagodzić konflikty międzyludzkie.

§ 13

Pracownik Inspektoratu kieruje się interesem publicznym, nie czerpie korzyści materialnych, ani osobistych z tytułu sprawowanego urzędu, nie działa też w prywatnym interesie osób prawnych lub fizycznych.

§ 14

Pracownik Inspektoratu wnosi do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania o wyłączenie go od sprawy w każdej sytuacji mogącej rodzić konflikt interesów nie tylko materialnych, ale i osobistych.

§ 15

Pracownik Inspektoratu w działaniach służbowych nie kieruje się żadnymi motywami politycznymi, ale interesuje się sprawami publicznymi i aktywnie uczestniczy w życiu społecznym czyniąc użytek ze swojej wysokiej świadomości obywatelskiej.

§ 16

Pracownik Inspektoratu upowszechnia w gronie współpracowników zasady niniejszego Kodeksu.

Paweł Łukaszewski
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
dla Miasta Poznania



Opublikował: Adam Kaczmarek
Publikacja dnia: 11.11.2012
Podpisał: Adam Kaczmarek
Dokument z dnia: 11.11.2012
Dokument oglądany razy: 1 979